Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa Dzieje Twierdzy Świnoujście

Świnoujście, Fort zachodni
Czynna od 11.09.2013 do 31.12.2019
Bilety: 10,-zł

Muzeum Historii Twierdzy Zachodni Fort zaprasza na wystawę Historia Twierdzy Świnoujście.

Drugi z usytuowanych na wyspie Uznam fortów to Fort Zachodni (ul. Jachtowa 1) wybudowany w latach 1856-61, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielskimi okrętami.

Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, w której obecnie znajduje się muzeum historii twierdzy. Można w nim obejrzeć m.in. militaria, mundury, działa, miny morskie i torpedy.

Fort był wielokrotnie rozbudowywany. Początkowo reduta otoczona była wałem ziemnym i fosą, potem zmieniono ją na baterię nadbrzeżną z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. Na początku XX wieku załoga składała się z ok. 300 osób.

Fort znany jest z tego, że w 1939 r. część obsługujących go marynarzy wzięła udział w ataku na Westerplatte, w czasie którego zginął ich dowódca porucznik Wilhelm Henningsen.

W czasie II wojny światowej Niemcy wybudowali betonowy bunkier dowodzenia, a Rosjanie kilka lat później 3 betonowe bunkry. W 1962 roku, fort został oddany miastu.

Obecnie od 2004 roku, możliwe jest zwiedzanie fortu i sali muzealnej. Towarzystwa Przyjaciół Fortu Zachodniego organizuje W sezonie letnim jarmarki staroci i kiermasze militariów dla kolekcjonerów. Jest to również miejsce imprez artystycznych i sportowych np. wernisarze, 'FAMA' czy biegi przełajowe.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:

InterVista Sp. z o.o. Szczecin, ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl
Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z o.o.