Środa 16 styczeń 2019,  imieninyMascelego, Walerii, Włodzimierza
Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa 'Na granicach niepodległej Polski. Formacje graniczne w II RP'

 

Stargard, Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Czynna od 24.10.2018 do 15.02.2019

Bilety: 5,-zł

 


 
100. rocznica odzyskania niepodległości przez państwo polskie jest doskonałą okazją do bliższego zapoznania się z historią II Rzeczypospolitej. Z tego też powodu MAH w Stargardzie zaprasza do obejrzenia wystawy czasowej poświęconej polskim formacjom granicznym funkcjonującym w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Głównym elementem ekspozycji są plansze opisujące historię formacji chroniących granice lądowe i granicę morską. Publikujemy na nich także fragmenty wspomnień ludzi służących w Korpusie Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, pokazujemy ich udział w uroczystościach państwowych. Osobno poruszamy temat przemytnictwa, które było najpowszechniejszym przestępstwem granicznym oraz przedstawiamy czasopismo „Czaty”, które funkcjonariusze mogli czytać w czasie służby lub po godzinach. Planszom towarzyszą eksponaty tj. mundury, pamiątki filokartystyczne czy też kamień graniczny. Zwiedzający wystawę będą także mogli złożyć życzenia naszej Niepodległej.

Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Książnicy Stargardzkiej oraz Gminy Konarzyny. Zaprezentowane ilustracje oraz archiwalia znajdują się w zbiorach: Waldemara Bocheńskiego, Wojciecha Grobelskiego, Piotra Waseńczuka, kolekcji prywatnych, Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, Centralnej Biblioteki Geografii i Ochrony Środowiska Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Polskich Formacji Granicznych, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Sali Tradycji Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.

Kuratorem wystawy jest Piotr Tarnawski.

 


 

 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia
o trwających wystawach?


Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:    
 

| Serwis Informacyjny

| Serwis Ogłoszenia

| Serwis Katalog (firmy i opinie)

InterVista Sp. z o.o Szczecin ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl

Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z.o.o