Informacje Ogłoszenia Kina Bilety Firmy Wystawy
Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa „Bon appétit”. Zabytkowe sztućce, ich kształt i przeznaczenie

Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Czynna od 25.01.2019 do 31.03.2019

W 2017 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – w drodze zakupu prywatnej kolekcji (sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) – wzbogaciło zbiory o blisko dziewięćset cennych i unikatowych srebrnych i platerowanych sztućców zabytkowych wykonanych (w przeważającej ilości) w latach 1875-1939. Wśród nich najwięcej jest akcesoriów uznanych wytwórni warszawskich – Frageta i Norblina oraz różnych wytwórni niemieckich, a także pojedyncze przykłady wyrobów z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka, firm amerykańskich (np. J. E. Caldwell & Co, Rogers Bros), francuskich (Christofle). Wśród zakupionych obiektów znalazły się również wyroby takich uznanych mistrzów jak Karol Filip Malcz (Warszawa) czy pracujący m.in. dla dworu pruskiego Johann George Hossauer (Berlin).
Sztućce wybrane na wystawę zostaną zaprezentowane w układzie, który przede wszystkim uwzględnia ich przeznaczenie. Obok powszechnie znanych noży, widelców i łyżek na ekspozycji zobaczyć będzie można akcesoria, które obecnie nie są używane m.in. widelce i szczypce do raków i homarów, chwytaki do kości, zestawy do tranżerowania mięs i ryb, szpikulce do różnego rodzaju mięs, akcesoria do owoców i deserów.
Organizacja tego typu wystawy jest ważnym przedsięwzięciem mającym na celu nie tylko przedstawienie historii jedzenia, ale także przywrócenie kultury stołu, która silnie przenika się z zasadami dobrych manier, obyczajów i codziennego savoir-vivre’u. Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:

InterVista Sp. z o.o. Szczecin, ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl
Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z o.o.