Piątek 22 luty 2019,  imieninyMałgorzaty, Marty, Nikifora
Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa „Byłem świadkiem” Jerzy Undro

 

Szczecin, Centrum Dialogu Przełomy Oddział Muzeum Narodowe w Szczecinie

Czynna od 18.01.2019 do 31.03.2019

Bilety: 12,-zł

 


 
Wystawa fotografii „Byłem świadkiem” Jerzego Undry, znakomitego fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, przypomni najważniejsze wydarzenia na Pomorzu Zachodnim, w Polsce i na świecie od początku lat 70.

Jerzy Undro – ur. 1947, absolwent Politechniki Szczecińskiej. Od 1969 roku zajmował się głównie z fotografią prasową jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), a następnie Polskiej Agencji Prasowej (PAP). W Polsce dokumentował najważniejsze wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat, w tym Sierpień ′80 i wprowadzenie stanu wojennego, erupcję ropy pod Karlinem i tragiczny pożar słynnej Kaskady. W 1980 roku fotografował wręczenie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Czesławowi Miłoszowi w Sztokholmie, a następnie podróż noblisty po Polsce. Undro był świadkiem m.in. obalenia Muru Berlińskiego w 1989 roku. Jako korespondent wojenny wielokrotnie wyjeżdżał do Iraku, gdzie dokumentował życie mieszkańców tego kraju i służbę polskich żołnierzy, był też z naszą armią w Czadzie i wielokrotnie w Afganistanie.

W 2012 przeszedł na emeryturę, pozostając nadal czynnym fotoreporterem.

Efektem jego pracy są liczne publikacje w kraju i za granicą, wystawy i wydawnictwa albumowe. Jest autorem m.in. wydawnictw o Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, a także albumu „Irak Misja Pokoju”. W archiwum Polskiej Agencji Prasowej zgromadzonych jest kilkadziesiąt tysięcy zdjęć jego autorstwa.

Uczestnik wielu konkursów i wystaw fotograficznych, zwycięzca Grand Press Photo 2007 w kategorii ,,wydarzenia'”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a także złotą odznaką „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej”. Nagradzany dwukrotnie Kaczką Dziennikarską, przyznawaną przez zachodniopomorskie środowiska dziennikarskie.

 


 

 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia
o trwających wystawach?


Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:    
 

| Serwis Informacyjny

| Serwis Ogłoszenia

| Serwis Katalog (firmy i opinie)

InterVista Sp. z o.o Szczecin ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl

Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z.o.o