Piątek 22 luty 2019,  imieninyMałgorzaty, Marty, Nikifora
Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa: „Kobieta i pejzaż”

 

Szczecin, Książnica Pomorska

Czynna od 28.01.2019 do 28.02.2019

 


 
Zapraszamy na wystawę „Kobieta i pejzaż” prezentującą twórczość Grażyny Harmacińskiej-Nyczki i Mariana Nyczki do Sali pod Piramidą.

Grażyna Harmacińska-Nyczka (1926–2017) i Marian Nyczka (1925–1986) byli niezwykłym artystycznym małżeństwem. Razem studiowali w sopockiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (późniejszej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), razem w 1953 roku przyjechali do Szczecina. Z grupą koleżanek i kolegów, absolwentów tej samej uczelni, również tu osiadłych, współtworzyli artystyczną i przyjacielską grupę, zwana Grupą Sopocką, która dominowała w artystycznym życiu miasta po lata osiemdziesiąte XX w.

Grażyna Harmacińska-Nyczka uprawiała malarstwo, głównie pejzażowe. Najpierw tworzyła krajobrazy miejskie, w postaci zwartych szeregów budynków, kompozycje bezludne i pięknie zestrojone kolorystycznie. Później – widoki swoich stron rodzinnych, wielkopolskich łąk, jezior i lasów oraz nadmorskich plaż i wydm Pomorza Zachodniego. Powstałe najczęściej w pełni lata obrazy, oddają fascynację artystki światłem i jego zmiennością, przekształcającymi te najzwyklejsze fragmenty rzeczywistości w delikatne, barwne klisze wspomnień.

Marian Nyczka zajmował się malarstwem i grafiką, ze szczególnym upodobaniem do tej drugiej dziedziny, w której uzyskał prawdziwe mistrzostwo. Za główny obiekt swej twórczości obrał kobiety, przedstawiając je w portretach lub w banalnych sytuacjach rozmów, spotkań czy wędrówek po mieście. Tak powstawały wyrafinowane, kubizujące kompozycje, w których wyraziła się nie tylko fascynacja artysty kobiecym światem, lecz także plastyczna finezja i subtelność, tak charakterystyczna dla sztuki lat sześćdziesiątych minionego stulecia. Zajmował się też grafika użytkową – typografią, ilustracją książkową, plakatem i ekslibrysem. Jest między innymi autorem ekslibrysów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, dzisiejszej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

 


 

 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia
o trwających wystawach?


Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:    
 

| Serwis Informacyjny

| Serwis Ogłoszenia

| Serwis Katalog (firmy i opinie)

InterVista Sp. z o.o Szczecin ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl

Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z.o.o