Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa 'Niezależni'69'

Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Czynna od 27.04.2019 do 26.05.2019

W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po raz pierwszy w naszym mieście zostaną zaprezentowane obrazy Kazimierza Romualda Dąbrowskiego (NALDKA), Mirosława Długosza (MIRONA) i Jerzego Lassoty, artystów należących do Warszawskiej Grupy Malarzy „Niezależni'69'.

Działalność artystyczną zapoczątkowali w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku na murach warszawskiego Barbakanu. Dołączyło do nich wielu innych twórców, którzy eksponowali swoje obrazy na Starówce, z pominięciem komisji kwalifikacyjnych i cenzury. Te niezależne wystawy skończyły się w 1967 roku ingerencją milicji. Po likwidacji barbakanowych wystaw, większość artystów wyemigrowała na Zachód. Ci, którzy zostali w kraju, spotykali się w Świnoujściu i tam wystawiali prace. I właśnie w Świnoujściu, w 1969 roku Jerzy Lassota, Mirosław Długosz -Miron i Romuald Dąbrowski -Naldek założyli Warszawską Grupę Malarzy „Niezależni'69'. Wkrótce skupili wokół siebie innych twórców. Spotykali się w wynajętej warszawskiej pracowni Jerzego Lassoty i dyskutowali o sztuce, organizowali plenery malarskie i wystawy. Dziś „Niezależni'69' to grupa obchodząca 50. lecie istnienia. Jubileusz ten artyści uczcili wystawami na murach Barbakanu i w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie oraz w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Tematyka prezentowanych na wystawie obrazów to akty kobiece, portrety, pejzaże i kompozycje abstrakcyjne z zasobów prywatnych artystów.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:

InterVista Sp. z o.o. Szczecin, ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl
Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z o.o.