Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa 'Biegnąc z wilkami'

Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Czynna od 07.06.2019 do 28.07.2019

Wystawa zatytułowana „Biegnąc z wilkami' jest kolejną już ekspozycją, przygotowaną przez Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej i estońską kuratorkę i ilustratorkę Viive Noor. Pomysł wystawy opiera się na popularnych w Estonii opowieściach o wilkołakach. Baśnie, legendy, podania i opowieści ludowe takie jak te o wilkołakach, od pokoleń opowiadane w Estonii, należą do europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Ideą tej wystawy, stworzonej przez artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, jest nadanie nowego wizerunku i formy od dawna znanemu tematowi wilkołaków, który zawsze był popularny w kulturze europejskiej. Wilkołak, którego zobaczymy na wystawie, najprawdopodobniej niewiele ma wspólnego ze stworzeniem, które spotykamy w mitach i legendach z przeszłości, przedstawianym głównie jako człowiek mający pakt z diabłem. Okaże się, że wilkołak widziany naszymi oczami, to wyjątkowo silny charakter, osobnik wyrosły pośród naszej bujnej przyrody, który tak umiejętnie zmienia swój wygląd, że nie raz zaskoczy nas wszystkich i oczaruje świat swoją niezłomną witalnością. W mistrzowskich rękach bałtyckich ilustratorów opowieści o wilkach i wilkołakach zyskają całkiem nowy wyraz.
Estońska pisarka i badaczka folkloru Marju Kõivupuu uważa, że 'Chociaż przez wieki istniało wiele znanych w folklorze stworzeń, to ich królem zdecydowanie pozostaje wilkołak. Ukazywanie osoby zmieniającej się w niebezpiecznego drapieżnika było szczególnie lubiane w średniowieczu. Dziś wilk, jako inteligentny drapieżnik, stał się symbolem niezależności i odwagi. Ciekawa pod tym względem jest książka Clarissy Pinkoli Estés 'Biegnąca z wilkami', w której autorka zauważa podobieństwa między kobietami i wilkami w folklorze. Jej zdaniem łączy ich wiele cech wspólnych, takich jak wytrzymałość, siła, cierpliwość, żartobliwość, ciekawość, odwaga, zamyślenie i witalność'.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:

InterVista Sp. z o.o. Szczecin, ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl
Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z o.o.