Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa „Pomorski życiorys. Genowefa Szoka – osadniczka i tkaczka”

Szczecin, Muzeum Historii Szczecina - Oddział MNS
Czynna od 17.09.2019 do 20.10.2019
Bilety: 12,-zł

Wystawa „Pomorski życiorys. Genowefa Szoka – osadniczka i tkaczka”.

Genowefa Szoka urodziła się w 1923 roku we wsi Dejlidy w powiecie Soleczniki w województwie wileńskim. Jak tysiące rodaków musiała zdecydować, czy zostaje w powstałej po wojnie Litewskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej (wchodzącej w skład ZSRR), czy też rusza w daleką drogę na Ziemie Zachodnie, przyłączone do Polski w 1945 roku. Rozstrzygnęła ten dylemat, osiedlając się we wsi Dziadowo w powiecie gryfickim ówczesnego województwa szczecińskiego. Wyszła za mąż, także za osadnika, który do Dziadowa trafił spod Grodna. Wychowała dwie córki, doczekała się wnuków. O swojej decyzji mówiła w trakcie wywiadu etnograficznego tak: „tutaj założyłam swoje życie, z początku nie bardzo mi się podobała okolica, ale już przyzwyczaiłam się. Teraz już nie chciałabym tam jechać, mieszkać, żyć. Wszędzie się przyzwyczai człowiek, aby był chleb i do chleba”.

Genowefa Szoka była także niezwykle wprawną tkaczką. Z Dejlid zabrała sprzędzone nici wełniane i lniane, w Dziadowie nie znalazła niestety krosien tkackich, zmuszona więc była zarzucić tkactwo. Przywiozła jednak również swoje wyroby: kunsztownie tkane nawet na dwunastu nicielnicach ręczniki oraz dywany (kapy), czyli tkaniny podwójne wykonane za pomocą ośmiu nicielnic. Z przyjemnością nadal szydełkowała.

Na wystawie pokazane są wspomniane tkaniny, jak i ażurowe wiązane serwety, które już w Dziadowie artystka tworzyła z nici przywiezionych z Wileńszczyzny. Wyrobom tkackim towarzyszą rodzinne fotografie, a całość ekspozycji uzupełniają narzędzia tkackie, m.in.: kołowrotek, motowidło, komplet nicielnic, czółenka i przepustnice. Świadczą one o wielości prac, które trzeba wykonać, nim powstanie tkanina.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:

InterVista Sp. z o.o. Szczecin, ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl
Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z o.o.