Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa Wielowątkowość Grupy Tkackiej Wątek

Szczecin, Książnica Pomorska
Czynna od 05.10.2019 do 30.10.2019

Grupa Wątek
Grupa Tkacka WĄTEK zawiązała się w 1996 r. przy Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu. Jest grupą nieformalną i ma charakter otwarty. Warunkiem przystąpienia do niej jest ukończenie kursu tkackiego pod kierunkiem prof. zw dr hab. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler, predysponującego do uprawiania warsztatowej, unikatowej tkaniny artystycznej. Poszczególne osoby mają przy tym nieograniczoną możliwość uczestnictwa w wystawach indywidualnych oraz prestiżowych wystawach zbiorowych i konkursowych w kraju i za granicą.

Artyści w swoich pracach ukazują przede wszystkim warsztat i niezwykłą precyzję sztuki włókna. Niezliczona ilość kombinacji, kolorów i form. Na wystawie w Książnicy Pomorskiej widzowie będą mieli okazję zobaczyć wielkoformatowe gobeliny – prace, którym powstanie zajmuje często nie dni a miesiące, a także precyzyjne miniatury i formy przestrzenne, ręcznie splatany wątek do osnowy ukazuje w końcowym efekcie dzieło stworzone w wyobraźni artysty. Tkaniny unikatowe eksponowane na wystawie posiadają w sobie przesłanie kierowane do odbiorców i dają szansę na chwilę zachwytu tą niezwykle pracochłonną dziedziną sztuki.

Aleksandra Gisges-Dalecka oraz Lilianna Borowska
Dwie artystki plastyczki Lilianna Borowska i Aleksandra Gisges-Dalecka to zgrany duet twórczy. Łączy je podobny temperament, poczucie humoru, spojrzenie na świat, miłość do podróży i rzeka Odra. Lilianna urodziła się we Wrocławiu, Aleksandra jest rodowitą Szczecinianką. Obie ukończyły Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Animatorki kultury, aktywistki społeczne, organizatorki performance, pokazów mody, autorki sztuk teatralnych.
Od prawie dziesięciu lat w zgranym tandemie wspólnych inspiracji, doświadczeń i pomysłów.

Niestrudzenie starają się zamieniać swoje artystyczne marzenia w rzeczywistość. Podczas swojego działania dużą rolę przywiązują do współpracy ze środowiskiem, w którym funkcjonują. Aktywizują młodzież, współpracują z innymi artystami wymieniając się pomysłami i doświadczeniami. W pracach artystek przeplatają się motywy fascynacji kolorem, miłością do natury i wspólnych podróży. Nowe doświadczenia życiowe niosą swoje odzwierciedlenie w szczegółach mających dla Twórczyń duże znaczenie.

Całość ich prac spina radość tworzenia i wspólnego aktywowania pozytywnej energii. Pokaz multimedialny, jaki powstał dzięki ich współpracy to wydarzenie, którego inspiracją były bieżące wydarzenia, przemiany, hasła, memy, tzw. złote myśli. Kiedyś tego typu przemyślenia czy też mądrości ludowe umieszczano na makatkach czy też poduszkach w salonach. Artystki przekornie umieściły je na pięknych ciałach modelek. Powstały kreacje, które niosą ze sobą przesłanie,wiersz, przekaz, żart lub zgadywankę. Wszystko okraszone niezwykłą grą świateł i muzyki.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:

InterVista Sp. z o.o. Szczecin, ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl
Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z o.o.