Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wernisaż Wystawy 'O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach'

Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
21.11.2019 godz.17:00

Galeria Gotycka, wejście J. O stołach i bankietach pańskich.
Jak ucztowano w dawnych wiekach.

„Panowie tak w domach jak na publicznych miejscach przebywając, kochali się w wielkich stołach, dawali sobie na publice nawzajem obiady i wieczerze; do tych zapraszali przyjaciół, obywatelów, wojskowych i sędziackich (…). W całym kraju pędzono życie na wesołości. Stoły zastawiano wielkimi misami, które u wielkich panów były srebrne, u mniejszych, prócz wazów i serwisów, cynowe. Talerze także podług pana, srebrne albo cynowe”.

Tak o obyczajach pańskich przy stołach pisał osiemnastowieczny historyk polski Jędrzej Kitowicz w dziele Opis obyczajów za panowania Augusta III. „O bankietach i stołach pańskich..” to wystawa ukazująca splendor dawnych jadalni dworskich z wykwintnymi naczyniami z XVII, XVIII i XIX wieku. Srebrne barokowe dzbany, puchary i półmiski zdobione scenami mitologicznymi i herbami rodowymi, wspaniałe szklane flasze i kielichy typu „flet”, fajansowe i porcelanowe naczynia, w tym i serwis „ptaszkowy” książąt Sanguszków to zaledwie niewielki wycinek z imponującego zbioru ponad sześciuset naczyń zgromadzonych na wystawę w szczecińskim Zamku. Obok przedmiotów zbytku, używanych na pokaz, podkreślających bogactwo i pozycję społeczną ich właściciela, wyeksponowane zostaną również nieco skromniejsze naczynia, z których korzystano na co dzień, zarówno w szlacheckich jadalniach, jak i w kuchniach. Dla pełniejszego zobrazowania dawnej obyczajowości, obok naczyń służących do przygotowywania i serwowania wytwornych posiłków, na ekspozycji pojawią się pierwsze polskie książki kucharskie wraz z kuriozalnymi dla współczesnego smakosza przepisami. Warto podkreślić, że w większości przypadków obiekty użyczone na wystawę pochodzą ze stałych ekspozycji muzealnych, co jeszcze dobitniej podkreśla ich rangę i wartość.

Zapraszając na wystawę jej twórcy, pozostają w nadziei, że udało się na niej pokazać cząstkę świata, który, choć dawno przeminął, to jednak nadal budzi w sercach tęsknotę za pięknem i niezwykłością.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Kielcach.
Kuratorki wystawy: Magdalena Silwanowicz, Muzeum Narodowe w Kielcach
Jolanta Rybkiewicz, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:

InterVista Sp. z o.o. Szczecin, ul.Cyfrowa 6, tel. +48 91 886 96 01, mail: poczta@infoludek.pl
Copyright © 1998-2019 InterVista Sp. z o.o.