Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Mennictwo Zachodniopomorskie od XII do XIX w.

Szczecin, Muzeum Narodowe
Czynna od 01.11.2019 do 31.12.2020
Bilety: 10,-zł

Wystawa „Mennictwo zachodniopomorskie od XI do XIX w.” jest prezentacją monet, które powstawały na Pomorzu Zachodnim od XI do XIX w. oraz przedmiotów związanych z ich produkcją.

Wczesnośredniowieczne mennictwo to przede wszystkim najstarsze denary książąt zachodniopomorskich Bogusława I i Kazimierza I oraz jednostronne, beznapisowe brakteaty. Osobne miejsce zajmuje rozwijające się od 2. połowy XIII w. do końca XIV w. mennictwo biskupów kamieńskich w mennicy w Kołobrzegu.

Wraz z zakupem w 1325 r. praw menniczych przez Stralsund, Greifswald i Anklam rozpoczął się rozwój mennictwa miejskiego. W porównaniu z masową produkcją pieniądza przez miasta zachodniopomorskie emisje książąt były sporadyczne i niewielkie. Zaledwie kilka typów denarów reprezentuje książąt: Barnima III, Kazimierza IV czy Kazimierza VI. Za panowania księcia Bogusława X (1474-1523) – reformatora kraju – nastąpił na Pomorzu Zachodnim rozwój nowożytnego mennictwa opartego na srebrze i złocie. Wśród prezentowanych zabytków, poza emisjami przeznaczonymi do obiegu, znajdują się niezwykle efektowne monety pamiątkowe i okolicznościowe. Na szczególną uwagę zasługują monety księcia Bogusława XIV (1620-1637) oraz Filipa II (1606-1618), jak np. pamiątkowy gulden wybity z okazji uśmierzenia zamieszek w Szczecinie, a także upamiętniające śmierć księcia talary, ich części i wielokrotności, w tym unikalny talar poczwórny, tzw. piedfort.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:
© 1998-2020 InterVista Sp. z o.o.