Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Videoteka Włodzimierza Wysockiego

Koszalin, Muzeum Włodzimierza Wysockiego
Czynna od 01.11.2019 do 31.12.2020

Zdaniem wielu zwiedzających videoteka to jeden z najbardziej interesujących działów koszalińskiego muzeum. Istotnie trudno odmówić racji tym, którzy twierdzą, iż nic nie jest w stanie oddać charakteru niezwykłej twórczości i osobowości Wysockiego lepiej i pełniej, niż nagrania filmowe. Fotografie to niezwykle ważne, acz „nieme” świadectwa, zapisy fonograficzne pozbawione są z kolei „zewnętrznych” walorów wykonania - niepowtarzalnej mimiki Wysockiego, jego gestów... Zgromadzone w muzeum filmowe nagrania koncertów i recitali Wysockiego to bezcenne materiały archiwalne, pozwalające choć przez kilkadziesiąt minut poczuć się uczestnikiem niezwykłych wydarzeń, takimi bowiem były ponad wszelką wątpliwość występy Wysockiego - na estradzie, na scenie, w studiu telewizyjnym. W koszalińskiem muzeum zgromadzono również nagrania obszernych („Hamlet”, „Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem”, „Dobry człowiek z Seczuanu”) i krótkich, lecz nie mniej ważnych („Pugaczow”, „Życie Galileusza”, „Zbrodnia i kara”, „Antyświaty”), fragmentów spektakli z udziałem Wysockiego.

Obok materiałów dokumentalnych (także nagrań „z życia prywatnego” artysty) na uwagę zasługują filmy fabularne z udziałem Włodzimierza Wysockiego, poczynając od tak legendarnych i kultowych produkcji, jak „Miejsca spotkania nie można zmienić”, „Pion”, „Interwencja”, „Jak car Piotr Ibrahima swatał”, czy „Krótkie spotkania”, poprzez rzadziej dziś goszczące na ekranach obrazy, jak „Rzut karny”, „713. prosi o zezwolenie na lądowanie”, „Kariera Dimy Gorina”, czy „One dwie”, kończąc zaś na filmach, w których Wysocki ledwie zaznaczył swą obecność, jak „Wojna pod strzechami”, „Nasz dom”, czy „Rówieśnice” (obraz, w którym Wysocki debiutował, wypowiadając zaledwie jedno zdanie: „Kufer i koryto”).
W videotece zgromadzono również ogromną ilość filmów dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim, pochodzących z różnych krajów: od Japonii po Stany Zjednoczone, od Szwecji po Ugandę.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:
© 1998-2020 InterVista Sp. z o.o.