Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Biblioteka Włodzimierza Wysockiego

Koszalin, Muzeum Włodzimierza Wysockiego
Czynna od 01.11.2019 do 31.12.2020

Niemiecki pieśniarz i poeta Reinhold Andert zatytułował jedną ze swych publikacji o Wysockim „Popularny, jak Lenin i Jezus”. Tytuł ten brzmi dość przewrotnie, a nawet prowokacyjnie, lecz w odniesieniu do życia, twórczości, a przede wszystkim bajecznej popularności Wysockiego religijna terminologia używana jest bardzo często. Mówi się o boskim kulcie, jakim poeta otoczony był już za życia, o kultowych filmach i spektaklach z jego udziałem, grób Wysockiego na Cmentarzu Wagańkowskim w Moskwie nazywa się Mekką jego wielbicieli, zaś samego poetę określa się mianem ikony pop-kultury.
Książki o życiu i twórczości Wysockiego zdają się potwierdzać zasadność tych określeń. O autorze „Kapryśnych koni” i „Polowania na wilki” napisano już tak wiele, poświęcono mu tyle książek z najrozmaitszych dziedzin, iż sama tylko bibliografia publikacji Wysockiego i o Wysockim zajęłaby wiele opasłych tomów. Jego utwory poetyckie, mini-powieści, scenariusze, fragment dziennika, a nawet utwory niedokończone doczekały już niezliczonej ilości wydań. Wielotomowe zbiory dzieł Wysockiego to bardzo solidnie opracowane edycje, ze starannym omówieniem jego utworów i przypisami.
W koszalińskim muzeum poety zgromadzono tysiące woluminów: zbiory dzieł Wysockiego, poświęcone analizie jego twórczości pozycje z zakresu literaturoznawstwa, językoznawstwa, filozofii, parapsychologii, teorii przekładu, tekstologii i wielu innych dziedzin. Muzealna biblioteka zawiera również pozycje poświęcone analizie aktorskich dokonań Wysockiego (zarówno na scenie, jak i na ekranie), wspomnienia o artyście, albumy, katalogi, podręczniki szkolne i akademickie, śpiewniki, encyklopedie, leksykony, słowniki... O Wysockim piszą autorzy z wielu krajów, niejednokrotnie zaskakując czytelników osobliwą interpretacją twórczości poety. Poety, któremu poświęcono traktaty filozoficzne, powieści, a nawet... komiksy. Młody rosyjski naukowiec napisał książkę o psychoenergetyce twórczości Wysockiego, prawosławny duchowny zajął się chrześcijańską analizą jego poezji, zaś kobieta-medium ze Stanów Zjednoczonych wydała książkę, w której opisała swe spotkania z duszą Wysockiego. Drobiazgowo opisano już dzieciństwo Wysockiego, jego podróże po świecie, związki z kobietami, relacje z dziećmi, przyjaźnie i konflikty z koleżankami i kolegami z teatru oraz z planu filmowego. Wspomnienia o Wysockim wydało wielu aktorów Teatru na Tagance, a także wszystkie (trzy) żony poety. Jak mówią złośliwi, teraz nastał czas kochanek...

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:
© 1998-2020 InterVista Sp. z o.o.