Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Historia szczecińskiej komunikacji

Szczecin, Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki
Czynna od 01.11.2019 do 31.12.2020

W Muzeum Techniki i Komunikacji stoją trzy autobusy i siedem tramwajów. Poza jednym autobusem, wszystkie woziły mieszkańców naszego regionu. Najdłużej - tramwaje typu bremen.

W 1926 r. do Szczecina trafiła potężna partia 40 wagonów z fabryk w Bremen i Dessau. Bremen był w owym czasie nowoczesnym tramwajem, choćby dlatego, że miał zabudowany pomost. Na dachu - do specjalnych kaset wkładano tabliczki z informacją o linii i kierunku jazdy. Nocą tabliczki były podświetlane.

Prezentowany tramwaj jeździł z numerem 133 - od 1926 do 1971 r. Został wówczas przebudowany w warsztatach Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej na pług wirnikowy. Do 2006 r. odśnieżał szczecińskie ulice, wyjeżdżając z zajezdni przy ul. Kolumba, później z zajezdni Niemierzyn.

Podczas przeróbki wagonu pasażerskiego na pług, korbę hamulca postojowego zastąpiono kołem. Do rozruchu szczotek służyła osobna nastawnica.
W październiku 2008 r. pług został przekazany do Muzeum Techniki i Komunikacji. Przeszedł renowację i dwa lata później wrócił do wyremontowanej zajezdni Niemierzyn.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:
© 1998-2020 InterVista Sp. z o.o.