Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa 'Eureka'

Szczecin, „Dom Marynarza”
Czynna od 01.11.2019 do 31.12.2020
Bilety: 11,-zł

EUREKA - wystawa interaktywnych doświadczeń w Szczecinie.
Jedną z ciekawszych form zwiększenia zainteresowania fizyką są interaktywne wystawy nauki, których głównym celem jest promowanie nauki w maksymalnie atrakcyjny sposób. Wystawa w Szczecinie funkcjonuje na wzór analogicznych wystaw zachodnich, gdzie w sposób zabawowy, poprzez działanie na przyrządach, można wiele się nauczyć, doświadczyć, przeżyć.

Wystawa EUREKA została otwarta 9 listopada 2002 r. w Muzeum Narodowym w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Powstała z inicjatywy prof. Jerzego Stelmacha, jako element przyszłego Centrum Nauki w Szczecinie.

Na wystawę można patrzeć, jak na naukowe wesołe miasteczko. Prezentowane eksponaty są najczęściej bardzo proste, jednak tak przedstawione, że działają na wyobraźnię. Unikamy eksponatów skomplikowanych i drogich oraz nasyconych techniką. Obecnie posiadamy ich ponad 80.

Przy eksponatach znajdują się krótkie opisy składające się z dwóch części. W pierwszej części sformułowane jest polecenie wobec zwiedzającego, aby wykonał on konkretną czynność i doprowadził do określonego skutku. W drugiej części opisana jest fizyczna strona zjawiska. Na wystawie znajduje się animator, którego zadaniem jest wyjaśnianie zjawisk na prośbę zwiedzających oraz rozwiązywanie problemów technicznych, gdyby takie się pojawiły.

Wielkie wrażenie na zwiedzających robi dużych rozmiarów kula słoneczna - dynamicznie zmieniający się obraz Słońca, wykonany ze zdjęć przez sondę SOHO. Kula została uzyskana z wielokrotnie odbitego obrazu w lustrach z zakrzywionego ekranu telewizora. Wśród dzieci bardzo dużą popularnością cieszy się kula plazmowa, piłka unoszona przez strumień powietrza, słyszalny szept z drugiego końca sali, który jest ogniskowany przez dużą czaszę, niekończący się tunel. 'Niegrzeczne' dzieci podłączamy do napięcia 500.000 Voltów. Wystawa, mimo że zorganizowana na stosunkowo małej powierzchni, cieszy się wciąż dużą popularnością. Przyjeżdżają na nią wycieczki szkolne z wielu odległych miast w kraju oraz z zagranicy.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:
© 1998-2020 InterVista Sp. z o.o.