Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”

Szczecin, Muzeum Narodowe
Czynna od 01.11.2019 do 31.12.2020
Bilety: 10,-zł

Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza do obejrzenia nowej wystawy stałej Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji. Człowiek potrafi interpretować zjawiska przyrodnicze jako znaki drogi.

Dysponując zrozumieniem istoty tych zjawisk (teoria) i umiejętnościami (technologia), jest w stanie umieścić własne znaki drogi na powierzchni kuli ziemskiej i w bliskim kosmosie. Na wystawie prezentowane są dwa rodzaje obiektów: muzealia oraz symulatory czynności nawigacyjnych. Wśród tych pierwszych znajdują się zarówno artefakt archeologiczny, jak i wytwory przemysłowe XX wieku.

Najważniejsze muzealium stanowi odnaleziony przez ekipę prof. Władysława Filipowiaka w 2000 roku w Wolinie, obecnie stanowiący własność Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich, Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie, drewniany dysk datowany na XI wiek, interpretowany współcześnie przez naukowców jako kompas słoneczny. W sali ekspozycyjnej znajdują się także odbiorniki radionawigacyjne systemów nawigacji hiperbolicznej (DECCA, Navigator, Omega, LORAN) oraz współczesny kompas słoneczny i mapy nawigacyjne. Zarówno na dedykowanych systemom radionawigacyjnym mapom, jak i na powierzchniach kompasów słonecznych umieszczona jest rodzina krzywych hiperbolicznych. Wymienione przyrządy nawigacyjne jako historycznie jedyne wykorzystywały tę krzywą w praktyce nawigacyjnej.

Istotnym elementem ekspozycji, decydującym o interaktywnym charakterze przedsięwzięcia, są symulatory czynności nawigacyjnych. Na wielkim ekranie pojawi się dziób łodzi Wikingów oraz zarys horyzontu a na przenośnym urządzeniu multimedialnym symulowane będzie działanie kompasu słonecznego. Urządzenie pozwoli na wirtualną żeglugę po otwartym morzu z zadaniem odnalezienia określonego miejsca.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:
© 1998-2020 InterVista Sp. z o.o.