Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystaw Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów

Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Czynna od 01.11.2019 do 31.12.2020
Bilety: 6,-zł

Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów, która od tej chwili będzie prezentowana w Krypcie Książęcej (poziom -1, wejście B z dużego dziedzińca).

Do najbardziej spektakularnych uroczystości publicznych w państwie Gryfitów należały pochówki książęce. Do naszych czasów zachowały się opisy ceremonii pogrzebowych 27 członków dynastii pomorskiej. Najstarszy z nich odnosi się do zmarłego 14 lutego 1560 r. w Wołogoszczy i tam pochowanego księcia Filipa I. Jednak najokazalsze ceremonie odbywały się w Szczecinie, a największy rozmach przybierały w przypadku pochówku książąt panujących. Ceremonie pogrzebowe książąt pomorskich miały przede wszystkim ogromne znaczenie polityczne. Wokół zmarłego władcy gromadzili się przedstawiciele wszystkich ówczesnych warstw społecznych, a prezentowane podczas ceremonii chorągwie pogrzebowe z emblematami heraldycznymi symbolizowały jedność księstwa.

W 1946 roku podczas prowadzenia prac zabezpieczających na terenie zrujnowanego zamku natrafiono na kryptę grzebalną książąt pomorskich, w której znajdowało się czternaście sarkofagów. Ostatecznie sześć z nich sarkofagi Bogusława XIII, Filipa II, Anny Marii, Franciszka I, Ulryka I i Bogusława XIV po konserwacji wyeksponowano w skrzydle wschodnim zamku. W ramach modernizacji skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w latach 2014-2015 przeprowadzono w dawnej krypcie grzebalnej prace, mające przywrócić jej dawny charakter i pierwotną funkcję. W 2015 roku przeniesiono do niej książęce sarkofagi, które powróciły na właściwe im miejsce. Ekspozycja przybliża zwyczaje związane z ceremoniałem pogrzebowym dynastii Gryfitów.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:
© 1998-2020 InterVista Sp. z o.o.