Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawy z regionu: Szczecin i zachodniopomorskie

Wystawa Eugeniusza Helberta „21 kartek… z kajeciku…”

Szczecin, Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF Wydział Elektryczny ZUT
Czynna od 03.10.2020 do 16.11.2020

21 kartek… z kajeciku…
Najprostszym określeniem nurtów fotograficznych jest ich podział na te, które związane są z kreacją i te, które wiążą się zapisem dokumentalnym. W wypadku prac prezentowanych w Galerii myślę, że widzowie nie powinni mieć problemu z rozpoznaniem gatunku, ale czy na pewno?
Autor Eugeniusz Helbert, przez blisko pół wieku pracował jako fotograf prasowy, wychowując i ucząc kolejne pokolenia fotografów, dlatego tym bardziej zadziwia mnie u niego, ta niesamowita wrażliwość, delikatność i pewna magia, którą prezentuje na swoich zdjęciach. Z rozmowy z autorem, wiem, że podobne fotografie wykonywał na początku swojej artystycznej ścieżki, będąc później zmuszonym przez życie do realizacji kompletnie odmiennych fotografii. To pokazuje, jak pierwotna, ukryta czasem w człowieku wrażliwość, zmysł plastyczny może oprzeć się rygorom narzuconego warsztatu.
Cykl zdjęć „z kajeciku”, to praktycznie pojedyncze realizacje, niepowiązane ze sobą przyczyną, czy skutkiem, w charakterze bardziej przypominające pracę rysownika, czy może nawet poety, który na zasadzie asocjacji z otoczeniem przekłada wizję otaczającego świata, na swój świat wewnętrzny.
To, co więc widzimy na zdjęciach, to emanacja tego świata, ukazanego w tym wypadku dzięki aparatowi fotograficznemu. Nie jest, więc to tylko czysta kreacja, czy ucieczka w wartości plastyczne. Mam nieodparte wrażenie, oglądając prace autora, że otoczenie, jest tylko pretekstem, do snucia opowieści z pogranicza podświadomości, pomiędzy jawą, wizją, a przeczuciem i każda z tych prac, wymaga odrębnego rozkodowania. Na wystawie widzimy, więc ujęcia bardziej symboliczne, nastrojowe, mroczne, czy urzekające w swej prostocie. I tak jak w kajeciku powstają frazy wiersza, tak autor tworzy swoje realizacje na poziomie narzędzia, jakim jest aparat, jego optyka i możliwości związane z ustawieniem czasu i przesłony. Myślę, że mój odbiór prac autora jest zgodny z tym, co napisała o nim jego córka: „Nieszablonowo podchodzi do otaczającego go świata. Nie lubi mówić o sobie i swojej pracy. Uważa, że zdjęcia powinny mówić same za siebie.”
Anna Wolska

Eugeniusz Helbert – fotograf prasowy, dydaktyk, aktualnie związany z Muzeum Azji i Pacyfiku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu RP, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury. Jego ostatnie wystawy to m.in: „Małe ojczyzny“ w galerii SDP Warszawa, „Warszawa z kajeciku“ w podcieniach ratusza miejskiego w Warszawie, „Małe Ojczyzny II“ w Kazimierzu Dolnym, „Balet... balet' w Wojnowie.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o trwających wystawach?

Reklama
Reklama
Źródło danych o wystawach:
© 1998-2020 InterVista Sp. z o.o.